Me kõik soovime, et lapsed kasvaksid turvalises ja armastavas keskkonnas. Kuid mida teha siis, kui kuuled, et mõnes peres võib olla oht lapse heaolule? Kas sul on õigus või isegi kohustus sekkuda?

Hiljuti sattusin olukorda, kus tuttav ema jagas minuga oma pereelu detaile, mis viitasid võimalikele ohtudele lastele. Ta rääkis oma partneri alkoholitarbimisest, raha väärkasutusest ja vägivallaähvardustest. Ma ei kõhelnud – otsustasin lastekaitset teavitada.

Kas see oli lihtne? Ei. Kas see oli vajalik? Absoluutselt.

👉 Minu motivatsioon oli selge: kaitsta lapsi ja aidata neid olukorras, kus täiskasvanute käitumine võis neile kahjulik olla. See ei ole lihtne otsus, kuid usun, et see on õige. Meie vastutus on seista nende eest, kes ise end kaitsta ei saa.

Kahjuks vastas perekond minu tegevusele süüdistustega. Nad liitusid ühisrindena minu vastu ja üritasid mind süüdi lavastada erinevates naljakates asjades, viimasena süüdistati mind minu omast kodust soojuspumba juhtpuldi ära viimises. Samas meenub, et eelmisel ajal samal ajal olin süüdi, et kellegi kõrvakuulmisaparaat oli kadunud ( seljakoti taskus) ja alles septembrikuus kellegil ära tema ainus lusikas. Lusikaga läks õnneks ja leidsime üles laua pealt. Oh seda imestust, kuidas see sinna sai 😀 Olen siiski rahulik – minu teod lähtusid headest kavatsustest ning ega ma ju midagi valesti teada ei andnud – puhtalt ühe naise sõnad oma mehe elukommete kohta, egas ma teadnud, et niimoodi üksteise halvustamine selles perekonnas, võõrastele kõrvadele on nii kombeks.

🤔 Mida olen sellest õppinud?

  • Olge julged sekkuma: Kui märkate midagi, mis tundub vale, usaldage oma instinkti ja andke sellest teada.
  • Usaldage ametkondi: Nemad teevad oma töö ja hindavad olukorda objektiivselt.
  • Hoidke rahu ja selgeid piire: Ärge laske end tõmmata konfliktidesse, mis ei aita olukorda lahendada.
  • Keskenduge oma väärtustele: Kui teie tegevused lähtuvad õigetest põhimõtetest, ärge kartke negatiivset tagasisidet.

Lastekaitse ei ole kellegi elu rikkumine, vaid võimalus tagada turvaline tulevik lastele. 🙌💛

Perevägivalla kahtluse korral sekkumine on äärmiselt oluline, sest see võib päästa elusid, parandada ohvrite olukorda ja ennetada vägivalla kordumist. Siin on põhjused, miks sekkumine on hädavajalik:


1. Ohvrite kaitsmine ja elu päästmine

  • Perevägivald on sageli eskaleeruv: Kui vägivallale ei reageerita, võib see muutuda raskemaks ja ohtlikumaks, sealhulgas viia füüsilise vigastuse või surmani.
  • Lapsed ja teised haavatavad: Lapsed, kes elavad vägivaldses keskkonnas, kannatavad nii vaimse kui füüsilise tervise all. Isegi vägivalla pealt nägemine on lapse psüühikale kahjulik.

2. Vägivalla tsükli katkestamine

  • Vaikimine ja pealtvaatamine toetavad vägivallatsejat: Kui vägivallast teada saavad inimesed ei sekku, võib vägivallatseja jätkata tegutsemist karistamatult.
  • Ohvri olukorra parandamine: Sekkumine annab ohvrile võimaluse saada tuge, ligipääsu varjupaikadele, õigusabi ja psühholoogilist nõustamist.

3. Seaduslik ja moraalne kohustus

  • Seadusega määratud kohustus: Paljudes riikides on igaühel kohustus teatada, kui on kahtlus, et inimene (eriti laps) on vägivalla ohver.
  • Moraalne vastutus: Inimese elu ja tervise kaitsmine on meie ühine ülesanne. Kui tead vägivaldsetest olukordadest ja ei reageeri, jätad ohvri oma abitusse olukorda.

4. Laste kaitsmine ja tuleviku tagamine

  • Trauma vältimine: Vägivaldse keskkonna mõju võib põhjustada lastes ärevushäireid, depressiooni ja õppimisprobleeme.
  • Korduv vägivald täiskasvanueas: Vägivaldses kodus kasvanud lastel on suurem oht saada täiskasvanuna kas ohvriks või vägivallatsejaks. Sekkumine aitab katkestada seda tsüklit.

5. Ohvri hirmu ja isolatsiooni murdmine

  • Vägivallatseja kontroll: Ohvrid võivad tunda, et neil pole kuhugi pöörduda. Kui keegi märkab ja pakub abi, annab see neile lootust ja võimaluse väljuda isolatsioonist.
  • Abi pakkumine ja suunamine: Tihti ei suuda ohvrid ise abi otsida, kuid välise toe korral võivad nad saada vajaliku tugeva aluse oma elu muutmiseks.

6. Perevägivalla mõju kogukonnale

  • Tõsised ühiskondlikud tagajärjed: Perevägivald mõjutab mitte ainult ohvrit ja peret, vaid ka kogukonda ja ühiskonda tervikuna. Tervishoiu- ja õigussüsteemid saavad suure koormuse.
  • Sotsiaalne toetus: Sekkumine edendab kogukonna solidaarsust ja näitab, et vägivalda ei tolereerita.

Kuidas sekuda turvaliselt?

  1. Teata vastavatele ametiasutustele: Näiteks lastekaitse, politsei või sotsiaalhoolekanne.
  2. Paku ohvrile tuge: Näita, et hoolid ja oled valmis kuulama, kuid väldi otsest vastasseisu vägivallatsejaga.
  3. Soovita professionaalset abi: Anna teada varjupaikadest, nõustamisteenustest ja muudest tugivõrgustikest.

Sekkumine võib olla elumuutev hetk inimese jaoks, kes vajab abi. Iga inimene, kes aitab vägivallale lõpu teha, panustab turvalisema ja hoolivama ühiskonna loomisesse. 💙

#LapsedOnMeieTulevik #Perevägivald #LasteKaitse #Hoolivus #JulgedSekkuda #Heategu #LasteHeaks

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga