Kui sinu elus on kõik paigas – olulised lähisuhted toimivad, tunned igapäevaselt rõõmu, enesehinnang on hea, ärevus ei vaeva, töö ja kodune elu on sobivas tasakaalus, suudad stressiga hästi toime tulla ning oled igas mõttes positiivne ja rahulolev, siis järelikult on sinu vaimse tervisega kõik korras. See on ideaal, mille poole püüelda, aga alati ei ole kõik nii lihtne. Tegureid, mis vaimset tervist ja tasakaalu negatiivselt mõjutavad on lõputult ja paraku ei allu neist suur osa meie kontrollile. Seos vaimse tervise ja igapäevase heaolu ning toimetuleku vahel on selge ja tugev ning just sellepärast on vaimse tervise hoidmine ja toetamine nii oluline.

Mida igaüks saab ise oma vaimse tervise heaks teha ja kuidas ära tunda ohu märke

Me kõik justkui teame neid suurepäraseid nõaundeid – hea uni, tervislik toitumine, liikumine värskes õhus, toetavad suhted pere ja sõpradega, vähe stressi ja positiivne ellusuhtumine. See kõik töötab päriselt! Võib kindel olla, et inimesed, kes oma elus neid nõuandeid järgivad, suudavad hästi stressiga toime tulla ning kogevad vähem vaimse tervise probleeme.  Paraku ei ole alati kõik nii lihtne. Elu võib ette tuua erinevaid takistusi. Me ei saa kontrollida sotsiaalseid, ühiskondlikke või keskkonnast tulenevaid tegureid. Väljakujunenud elustiil ei pruugi olla kõige tervislikum ja hea tugivõrgustiku olemasolu pole samuti  iseenesest mõistetav.

Lisaks on meil kõigil erinevad individuaalsed isikuomadused, enesehinnang, emotsionaalne intelligentsus, stressijuhtimise oskus ja vaimne paindlikkus. See kõik mõjutab meie vaimset tervist ja võimet igapäeveluga toime tulla.

Vaimse tervise probleemid võiva ennast ilmutada erineval viisil, kuid siiski on olulised märgid mida ei saa ignoreerida. Kui tunned püsivalt ärevust või meeleheidet, sul on keskendumisraskused, unehäired, söögiisu muutused, emotsioone on raske kontrollida või riskikäitumine on suurenenud, siis on aeg midagi ette võtta.

Ära kõhkle ja otsi abi! 

Kuidas meie saame sind aidata

Päike on alati kuskil olemas, ka siis kui sa seda ei näe ja pilved peakohal tunduvad väga tumedad. Abi otsimine on esimene suur ja väga julge samm, mille saad ise enda aitamiseks ette võtta.  Vahel võib abiks ja toeks olla lähedane inimene või hea sõber, kuid kindlasti tasub mõelda ka nõustaja, psühholoogi või psühhiaatri poole pöördumisele. Õigeaegne sekkumine võib aidata vältida tõsisemaid probleeme.

Vaimse tervise edendamine, probleemide ennetamine ja varajane sekkumine on meie peamine fookus.  Meie asjatundlik ja empaatiline nõustaja pakub vaimse tervise probleemide korral mitmekülgset abi ja aitab luua toimiva eneseabistrateegia.  Meie abiga õpid paremini mõistma ja analüüsima oma mõtteid, tundeid ja käitumist ja saad praktilisi nõuandeid igapäevaelu paremaks korraldamiseks ja vaimse tervise eesmärkide saavutamiseks. Aitame tõsta sinu vaimse tervise teadlikkust ja vajadusel suunab psüholoogi või psühhiaatri poole.

Individuaalne nõustamine

Kujuta ette olukorda – oled vaimselt täiesti läbi, kurnatud ja stressis. Tahaks olla pimedas toas, pea teki all ja mitte midagi teha, kuid ometi oled  suutnud ennast kokku võtta ja abi otsinud. Istud igati pädeva ja toreda spetsialisti diivanil. Ta justkui kuulab sind, peegeldab su muresid osavalt tagasi ja laob letti kuldsed soovitused, mis peaks su muresid leevendama – uni, toitumine, liikumine värskes õhus, vähem muretsemist ja rohkem rõõmsaid tegevusi. Super! Aga millegipärast tekitab kogu see peegeldamine veel halvema tunde, sest kõik mured paistavad nii vaadates kuidagi suuremad. Tervislike harjumuste juurutamine on kahtlemata igati mõistlik soovitus, kuid selles olukorras kõlab kuidagi üleolevalt ja osavõtmatult. Ikka on nokk kinni-saba lahti tunne ja midagi ei muutu. 

Mida inimene tegelikult vajab või mida ta vajab enne, kui on valmis abi vastu võtma?  Meie isklik ja tööalane kogemus ütleb, et kui inimene on vaimselt läbipõlenud, kurnatud ja väsinud, kuid ometi abi otsimas, siis tahab ta eelkõige olla inimlikult  ära kuulatud ja märgatud. Võimalus ennast tühjaks rääkida, lihtsalt rääkida ükskõik millest, ükskõik missuguses tempos ja seda nii, et inimene sinu vastas kuulab sind päriselt, on aus, empaatiline, tolerantne, ei anna hinnangid, tunneb siirast huvi ja on valmis panustama.

Individuaalne nõustamine on just selleks mõeldud, et astuda esimene samm ja avada ennast abi vastu võtmiseks. Liigume sulle sobivas tempos, selgitame koos välja vaimse tervisega seotud probleemide olemuse ja võimalikud põhjused ning seejärel püüame leida lahendusi, mis olukorda leevendavad ja aitavad samm-sammult tervenemise suunas liikuda.

Me kuulame

Nõustaja on sinu jaoks olemas ja kuulab sind. Kuulab päriselt, sest just kuulamine on väga oluline osa protsessist. Tähelepanelik ja osavõtlik kuulamine loob turvalise ja usaldusliku õhkkonna ning aitab sul väljendada oma muresid, tundeid ja mõtteid. Mida avatum on vestlus, seda kindlamini mõistab nõustaja sinu olukorda ja probleemi olemust ning oskab pakkuda asjakohast tuge. On loomulik, et vestlus võib kujuneda emotsionaalseks, kuid muretseda pole vaja. Nõustaja mõistab sinu tundeid, on kannatlik, ei anna hinnanguid ega võta isiklikult.

Planeerime tegevuskava

Olukorra avameelne lahtirääkimine aitab mõista ja analüüsida probleemide ja käitumismustrite juurpõhjuseid ning sellst lähtuvalt planeerida järgmisi samme. Töötame koos välja tegevuskava esilekerkinud probleemide lahendamiseks ja soovitud eesmärkide saavutamiseks. Kindlasti on nõustajal varuks hulk praktilisi ja toimivaid soovitusi, kuid eelkõige on oluline sinu valmisolek edasi liikuda. Me ei kiirusta ega suru peale lahendusi, mis ei vasta sinu ootustele ja eesmärkidele.

Alati ei saa lahendada kõiki muresid korraga. Vahel on mõistlk  jagada suurem probleem väiksemateks osadeks ja tegeleda lahendustega samm haaval.

Loome toetava  ja turvaline keskkonna

Pühendame sulle aega, et koos  luua toetav ja turvaline keskkond ning aidata sul luua igapäevane toimiv rutiin. Anname sulle vajadusel järjepidevat abi ja tuge ning julgustame sind jätkama vaimse tervise parandamise ja hoidmisega. Sinu tagasiside on meile väga oluline ja võimaldab vajdusel valitud strateegiat kohandada ja saavutada paremaid tulemusi.

Professionaalse abi võimalused ja vajadus

Olukorrad ja probleemid on väga erinevad ja töötavate lahenduste leidmiseks ei piisa alti individuaalsest nõustamisest. Psüholoogi või psühiaatri poole põõrdumine võib teatud olukordaes anda oluliselt efektiivsemaid tulemusi. Julgustame sind otsima ja vastu võtma professionaalset abi ja aitame leida sobiva spetsialisti.

Individuaalne tagasiside töö- ja eraelu tasakaalu parandamiseks

Töö- ja eraelu tasakaalu mõistmine ja edendamine on muutunud üha olulisemaks nii töötajate kui ka tööandjate jaoks ning see nõuab pidevat kohanemist ja uuenduslikke lähenemisviise. Pole olemas universaalset valemit, mis kõigi jaoks ühtemoodi töötab. Tasakaalu leidmine ei saa olla eesmärk omaette ega seisne ainult optimaalses ajahalduses. Meil kõigil tuleb täita erinevaid rolle ja oluline on mõista, millised neist omavad tõelist väärtust ja millesse panustamine teenib sinu tegelikke eesmärke. Meie eesmärk on kujundada  ka Sinu vaimse tervise ja heaolu disaini. Sotsiaalvaldkonnas töötavate tegevusjuhendajate ja tugiisikute töökoormus on suur ja vaimne ülekoormus on kiirelt tulema, kui oma jõuvarusid hinnata ei oska.

Miks on töö- ja eraelu tasakaal oluline

Me kõik tahame tunda oma elust rõõmu ja rahulolu.Tasakaalustatud eluviis võimaldab paremat vaimset ja  emotsionaalset heaolu, suurendab töö efektiivsust ja produktiivsust, tugevdab suhteid ning aitab vähendada stressi ja ärevust. Nii lihtne ongi – elu on õnnelikum ja täisväärtuslikum, kui kõik olulised valdkonnad on hästi tasakaalus ja sinu energia kulub tegevustele, mis tegelikku väärtust pakuvad..

Kuidas meie saame sind aidata

Tagasiside on meeldiv ja efektiivne formaat, mille käigus saame oma kogemustest lähtuvalt pakkuda praktilisi lahendusi ja toimivaid nõuandeid  töö- ja eraelu tasakaalu parandamiseks ning eesmärkide hindamiseks.

Alustame olukorra hindamisest. Enne, kui midagi parandama hakata on mõistlik selgeks teha, mis üldse parandamist vajab. Analüüsime koos sinu praegust rutiini, et paremini mõista, mille peale aeg ja ressursid tegelikult kuluvad. Selgitame välja, mis on sinu tugevused ja mis peamised murekohad. Käsitleme peamisi väljakutseid ja pakume emotsionaalset tuge. See kõik toimub turvalises keskkonnas, toetava ja avatud vestluse vormis. 

Kaardistame kohustused ja õpime aega planeerima. Määratleme igapäevased kohustused ja ülesanded ning seame need tähtsuse järjekorda. Selge ülevaade aitab kohustusi paremini hallata ja prioriseerida ning stressitaset oluliselt vähendada. Õpime efektiivselt aega planeerima ja kasutame erinevaid ajajuhtimise tööriistu, nagu ajakava koostamine, tähtsuse/hädaolukorra määramine ja ajaplokkide kehtestamine. Selgitame, et kõike ei ole tarvis ise ära teha. Ülesannete jagamine on oluline oskus, mis aitab vähendada koormust ja luua rohkem vaba aega ning samas väärtustab koostööd nii tööl, kui pereringis. Õpime koos sinuga tunnetama piire ja ütlema ei, olukordades, kus puuduvad ressursid uute kohustuste võtmiseks.  

Töötame välja tegevuskava. Vaatleme sinu praegust elukorraldust ja loome koos tegevuskava, mis aitab tegelda esilekerkinud väljakutsetega ning ellu viia vajalikud muutused. Plaani oluline osa on sinu tugevustele parima rakenduse leidmine igapäevastes toimingutes ja tegvustes ning murekohtade leevendamises.

Harjutame koos lõõgavastavad tehnikad ja emotsioonide juhtimist. Tutvustame erinevaid stressi leevendamise ja emotsioonide juhtimise tehnikaid, mis aitavad toime tulla nii töö- kui eraelu pingetega. Õpetame lõõgastumist hingamisharjutuste abil. Julgustame tegelema enesearengu ja enesejuhtimisega, et õpiksid paremini mõistma oma eesmärke ja vajadusi ning tegema teadlikumaid otsuseid ja valikuid.

Väärtustame vaba aega. Elu ei koosne ainult kohustustest. Iseenda eest peab hoolt kandma ja võtma vaba aega puhkamiseks ja lõõgastumiseks. Mida pingelisem on töö, seda suurem on läbipõlemise oht ja seda olulisem on enda jaoks aja leidmine. Selgitame koos välja tegevused, mis sulle rõõmu ja lõõgastust pakuvad, olgu see siis sport, midagi loomingulist või looduses viibimine. Pöörame tähelepanu olulistele  suhtele lähedaste ja sõpradega. Leiame erinevaid võimalusi efektiivseks vaba aja planeerimiseks. Kalender on suurepärane abivahend mitte ainult tööülesannete haldamiseks vaid sobib hästi ka puhkuse ja vaba aja plaanide koostamiseks.

Tasakaalu hoidmine

Lühiajalisi muutusi on suhteliselt lihtne esile kutsuda, kuid näeme sageli, et hoog raugeb peagi ja ollakse tagasi vanal rajal.  Aitame sul hoida motivatsiooni ja mõtestada eesmärke. Vaatame koos üle, kuidas ellu viidud muudatused töö- ja eraelu tasakaalu on tegelikult mõjutanud. Hindame edusamme ja vajadusel korrigeerime oma lähenemisviisi. Järjepidevus viib sihile, kuid samas tuleb olla enda suhtes leebe ning mõistev. Muutus võib olla ebamugav, kuid peab viima soovitud suunas. Kui märkad, et muutused sinu elus ei täida püstitatud eesmärke, siis tasub eesmärgid ümber mõtestada ja oma hoiakud ja uskumused üle vaadata.  

Meeskonna toetamise ja vaimse tervise toetamine töökeskkonnas.                      

Korraldame ühiste väärtuste ja eesmärkide tagasisidestamise vestluseid, mille käigus omandatakse teoreetilisi ja praktilised nõuandeid, kuidas ise osata enda ja töökeskkonnas probleemide lahendamise tehnikaid kasutada, anname teadmised kuidas toetada üksteist keerulistes situatsioonides. Vestlusringid väiksematele meeskondadele (1-4 inimest )