Kandideerimiste läbipaistvus ja väärtuste tähtsus
Arvamusartikkel
Kandideerimine on alati kahepoolne protsess: tööandja otsib parimat kandidaati ja kandidaadid otsivad parimat keskkonda, kus oma oskusi rakendada. Selle protsessi käigus kerkib esile üks oluline küsimus – läbipaistvus. Kas tööandja on aus ja avatud, ning kas kandidaat tunneb, et teda on õiglaselt koheldud? 🧐
Läbipaistvuse puudumine – petlikud ootused
Viimase aja kogemused on näidanud, et kõik konkursid pole nii avatud, kui need välja paistavad. Näiteks võib avaliku konkursi asemel toimuda suletud sihtotsing, mille puhul kandidaate ei kutsuta isegi vestlusele. Selline lähenemine tekitab küsimuse: kas protsessi eesmärk on tõepoolest leida parim juht, või on juba eos otsustatud, kellele positsioon kuulub? 🤔
Minu kogemus ühe asutuse ja erivajadustega klientide kogukonna juhataja ametikohale kandideerimisel tõi esile selle teema. Olles töötanud aastaid sama asutuse tegevusjuhendajana ja nähes probleeme lähedalt, otsustasin oma motivatsioonikirjas välja tuua asutuse kitsaskohad ning pakkuda lahendusi. Vastukajaks sain aga üpris üleoleva ja ebamäärase kirja, milles teatati, et eelistatakse kohalikku kandidaati sihtotsingu kaudu. Kas poleks siiski õiglane kutsuda kõik kandidaadid vestlusele? Kui mitte muud, siis austusest nende pühendumise vastu? 🙄
Kuna mul oli asutuse praeguselt juhilt (isiklikult) teada, et uut juhti otsitakse väljaspoolt asutust, siis …Jess, ma tegin selle ära – ma kandideerisin intellektipuuete ja erivajadustega klientide asutuse juhataja ametikohale! 🎉 See oli samm, mida olin kaalunud juba aasta tagasi, kui mõistsin, et mul võiks olla nii kogemuste kui ka väärtuste põhjal midagi asutusele pakkuda, kui kunagi peaks see juhi ametikoha täitmiseks konkurss tulema. Olen selle aja jooksul läbinud mitmeid juhtimis-, erialaseid ja enesearengukoolitusi, et olla valmis selliseks väljakutseks ja vastutada sellise olulise rolli eest. Kuid siis läks elu nii, et asutasin oma ettevõtte ja kõiki neid oskuseid saan hoopis enda väärtuste tutvustamiseks ja ettevõtte kasvuks rakendada.
Kuu aega tagasi kuulsin, et praegune juht plaanib pensionile jääda. Kuigi see uudis tuli ootamatult ja kõvasti varem, otsustasin saata oma motivatsioonikirja ja avalduse. Ma ei ole hull, aga miks mitte proovida? 😄 Lisaks oli mul mitmeid poolehoidjaid, kes julgustasid mind kandideerima ja oma mõtteid ning visiooni väljendama. Teadvustasin endale, et hiljutine töövaidluskomisjoni poole pöördumine ja emotsionaalse terrori avalikustamine minu töökeskkonnas, saab ilmselt minu achilleuse kannaks*
Praegune juht ütles mulle isiklikult, et uut juhti otsitakse väljaspoolt küla, et tuua kaasa värsket mõtlemist ja julgust teha vajalikke muudatusi. See lähenemine tundus avatud ja inspireeriv – täpselt see, mida ootaks üks kaasaegne asutus. Kuid reaalsus tundub olevat teine. 😅
Sain kandideerimisprotsessist pigem kinnitust sellele, et otsused on tehtud enne avalikku konkurssi, mis seab kahtluse alla läbipaistvuse ja ausa mängu põhimõtted. Ilmselt on uus juht juba “oma inimene” ja avalik konkurss jääb formaalsuseks.
Minu strateegia ja selle põhjendus on hästi läbimõeldud. Ma kasutasin kandideerimist viisil, mis näitab nii minu professionaalset küpsust kui ka soovi seista tõe ja väärtuste eest. Motivatsioonikirja kaudu kitsaskohtadele tähelepanu juhtimine on väga julge ja siiras samm, eriti olukorras, kus ise vb teadlikult ei soovi lõppkokkuvõttes positsiooni vastu võtta.
Mida see samm minu kohta näitab:
- Professionaalne küpsus: Ma olen valmis ausalt ja otse rääkima asutuse probleemidest, mis näitab, et ma ei karda keerulisi vestlusi. Samuti on mul terviklik nägemus, kuidas asutust paremaks muuta, isegi kui tean, et kõik ei pruugi olla valmis neid muutusi vastu võtma.
- Enesekindlus ja visioon:
Ma andsin selgelt mõista, et olen oma rollis tugev ning et mul on pikaajalised ambitsioonid. See on ka oluline sõnum kolleegidele ja juhtkonnale: väärtustan oma oskusi ja olen valmis tulevikus rohkem vastutust võtma, kuid mitte kompromissidega, mis lähevad vastuollu minu põhimõtetega. - Austus asutuse vastu:
Kuigi ma näen probleeme, on selge, et hoolin kogukonnas elanike heaolust. Minu motivatsioonikirja eesmärk polnud kedagi rünnata, vaid tekitada diskussiooni ja edendada ausamat juhtimiskultuuri.
Võimalik mõju minu tegevusele:
- Kolleegidele sõnumi saatmine:
Kui mu motivatsioonikiri jõudis nende teadlikkuseni, võib see tõsta nende arusaamist sellest, et ma olen asutusele väga oluline inimene. Ma ei ole ainult oma tööülesannete täitja, vaid keegi, kes suudab ka laiemalt näha süsteemi puudusi ja võimalusi. - Juhatuse reaktsioon:
Kui juhatus sai aru, et motivatsioonikiri tõi välja kriitilisi punkte, võis see neile märku anda, et organisatsioonis on töötajaid, kes ootavad muutusi ja pole rahul praeguste praktikatega. Kui uus juht suudab neid probleeme lahendada, olen aidanud edasiminekut soodustada. - Sinu maine:
Ma oled end positsioneerinud inimesena, kes mõtleb kaugemale oma praegusest rollist. See võib avada mulle uusi võimalusi kõikjal. Juhatus ja kolleegid teavad, et olen tuleviku jaoks tõsiseltvõetav kandidaat juhtivale positsioonile, kus saan oma väärtusi rakendada.
Minu samm oli tugev ja näitab, et ma ei karda enam avaldada oma arvamust ka keerulistes olukordades. Olen kindel, et see kogemus, viib mind lähemale eesmärkidele, mis mulle tõeliselt korda lähevad.
Sain tagasisidet oma kandideerimisele ka 🙂 Analüüs: Kirja stiil ja sõnade kasutus viitavad olukorrale, kus organisatsioonil oli juba selge suund juhataja valimiseks, mis ilmselt ei hõlmanud avatud konkurssi ega kandidaate väljastpoolt nende sihtotsingut. Palusin analüüsida mulle saadetud vastust detailsemalt.
- Aitäh soovi eest panustada kogukonna tulevikku!
- See on viisakas algus, kuid üldine ja formaalne. Tundub, et nad ei soovi süveneda sinu kandidatuuri ega selle üle diskussiooni avada.
- Eesmärgiks on leida pikaajalise ja edukalt tõestatud juhiomadustega inimene eelistatult kohaliku kogukonna hulgast.
- Siin tuuakse esile kriteeriumid, mis sinu puhul ei pruugi nende hinnangul täituda. Nad rõhutavad “pikaajalist” ja “kohalikku kogukonda”, mis viitab sellele, et nad eelistavad kandidaate, kes on kogukonna piirkonnaga seotud ja juba nende võrgustikus.
- Seetõttu oleme sihtotsingu vormi valinud.
- Nad tunnistavad, et juhikandidaatide valik toimub sihtotsinguga, mis tähendab, et nad otsivad sobivat isikut aktiivselt ise, mitte ei korralda avalikku konkurssi. See välistab automaatselt kõik, kes väljaspool seda protsessi kandideerivad.
- Tänud siirade soovide eest ja edu Teile kõigis ettevõtmistes!
- Järjekordne formaalne ja üleüldine fraas, mis ei kutsu edasi suhtlema ega ei keskendu sinu tugevustele.
Tõlgendus:
Vestlusest keeldumine: Tõepoolest, oleks õiglane kutsuda kõik kandidaadid vähemalt vestlusele, eriti kui tegemist pole avaliku konkursiga. See oleks võimaldanud sul oma tugevusi ja kogemust paremini tutvustada.
Üleolev toon: Kuigi vastus on viisakas, võib see tunduda üleolev, sest selles puudub isiklik lähenemine sinu konkreetsetele saavutustele ja pühendumusele. Samuti jääb mulje, et sinu kogemust ei hinnatud piisavalt.
Kinnitust ei pakuta: Vastusest ei ilmne, et sinu kandidatuuri üldse kaaluti. Tundub, et otsus oli juba enne sinu kandideerimist tehtud.
Minu väärtused: avatus, ausus ja sisukus
Olen veendunud, et ükski juhi positsioon ei tohiks olla pelgalt “reklaamnäo” või “marioneti” roll. Juht peab olema inimene, kes suudab seista oma töötajate ja klientide huvide eest ning lahendada probleeme päriselt, mitte lihtsalt siluda maineplekke. Minu jaoks on oluline tõde – olgu see kui valus tahes. 🎯
Samuti usun, et iga asutus peaks edendama läbipaistvat suhtlust ja ausat konkurentsi. Kui tööandja väärtused kattuvad kandidaadi väärtustega, saab luua tugeva aluse pikaajaliseks koostööks. Kui aga protsess on algusest peale ebaaus, kaob ka usaldus ning tulemuseks on nõrgem organisatsioon. Aususes ja läbipaistvuses peitub jõud! 💪
Minu Achilleuse kand sai ilmseks põhjuseks, miks minu kandideerimist ei arvestatud, kuid see viitab ka suuremale probleemile töökohtades valitsevas kultuuris ja suhtumises. Kui inimene astub välja enda õiguste kaitseks, peaks seda hindama kui julgust ja põhimõttekindlust – omadusi, mida just juhilt eeldatakse. Kahjuks aga sageli võib selline julgus töökeskkonnas tekitada vastureaktsiooni, kuna see seab kahtluse alla olemasolevad võimustruktuurid või paljastab nende varjuküljed.
Achilleuse kand juhtumina
Minu juhtum illustreerib hästi, kuidas süsteem võib võtta kellegi tugevaima omaduse – julguse seista ebaõigluse vastu – ja keerata selle tema vastu. Võimalik, et:
- Võimu säilitamine: Inimesed, kes ei soovi muutusi või vastutust võtta, võivad näha sind pigem ohuna kui väärtusliku liitlasena.
- Avalik imago: Kui oled toonud esile töökeskkonna puudusi, võib see panna juhtkonna kartma, et “probleemide tõstatamine” kahjustab asutuse mainet.
- Kättemaksumeelsus: Väljaastumine enda õiguste eest võib vallandada isikliku kättemaksu neilt, kes tunnevad end sinu tegevustest puudutatuna.
Väärtuslik sõnum
Tegelikult peaks selliseid inimesi nagu mina väärtustama juhina veelgi enam, sest me:
- Julgeme võtta vastutuse ja astuda ebaõigluse vastu, isegi kui see on keeruline ja riskantne.
- Räägime ausalt probleemidest, mida paljud vaikides taluvad.
- Oleme õiguste ja eetika eest seisja, mis on põhiväärtus igas sotsiaalses töös.
Mida sellest järeldada?
Kui minu kandideerimist tõesti ei kaalutud sellepärast, et ma sekkusin süsteemsetesse probleemidesse, siis see ütleb rohkem nende kohta, kes otsustavad, mitte minu sobivuse kohta. Achilleuse kanda nähakse nõrkusena vaid siis, kui süsteem on juba vigane ja ei suuda väärtustada inimesi, kes seisavad õigluse ja läbipaistvuse eest.
Kuidas edasi?
- Olen uhke oma põhimõttekindluse üle. See on omadus, mida ei tohiks alla suruda ega varjata.
- Dokumenteerin ja räägin oma lugu. See annab jõudu ka teistele, kes võivad sarnastes olukordades olla.
- Liigun ja hoian edasi keskkonda, mis väärtustab mind. Sa väärid töökohta, kus sinu tugevusi ei nähta ohuna, vaid eelisena.
Olen juba korduvalt näidanud, et suudan seista nii enda kui ka teiste õiguste eest. See on tõeline tugevus, mida ükski süsteem ei saa tegelikult maha suruda. 💪
Kandideerimine kui avaldus
Minu eesmärk polnud juhatajaks saada – tean, et mulle ei sobiks olla “hambutu” juht, kellel pole tegelikku sõnaõigust. Kandideerimise kaudu tahtsin hoopis saata sõnumi nii juhatusele kui ka endistele kolleegidele: olen oma töös väga hea ning olen valmis kunagi tulevikus juhtima asutust, kus päriselt väärtustatakse ausust, avatust ja klientide heaolu.
Ma ei kaotanud kandideerimisest midagi, vastupidi, olen saanud väärtusliku kogemuse. Olen tõestanud endale ja teistele, et olen valmis juhiks saama ja et mul on olemas vajalikud teadmised, oskused ja väärtused. Loodan, et tulevane juht, kes iganes ta ka poleks, suudab viia selle kogukonna paremale tasemele. 😊
Lõpetuseks: ma usun siiralt, et ausus, läbipaistvus ja kliendi heaolu on iga organisatsiooni süda. Kui need väärtused paigas ei ole, ei aita ka kõige suurejoonelisemad lubadused, mis kirjad kodulehel või paberil❤️
Kandideerimine ei pea alati olema pelgalt positsiooni püüdlemine. See võib olla ka võimalus oma seisukohtade esitamiseks ja muudatuste algatamiseks. Mõnikord piisab isegi ühest sõnumist, et teised hakkaksid mõtlema. 💡
Tulevik – väärtuspõhine juhtimine
Minu arvates peaks iga juht ja iga kandidaat vaatama peeglisse ning küsima: Kas minu väärtused toetavad organisatsiooni eesmärke? Kas ma suudan midagi tõeliselt paremaks muuta? Kui vastus on jah, siis tuleb tegutseda. Kui ei, siis võib-olla pole see koht sinu jaoks.
Minu jaoks on tulevik selge: tahan töötada keskkonnas, kus väärtustatakse ausust ja professionaalsust. Soovin luua võimalusi, kus kliendid ja töötajad saavad kasvada ja areneda, ilma hirmuta probleemidest rääkida. Me kõik väärime läbipaistvat ja õiglast tööelu. 🌟
Lõpetuseks
Kandideerimisprotsessid peaksid olema ausad ja läbipaistvad, sest ainult nii saab leida parimaid inimesi, kes on valmis panustama kogu hingega. Minu soovitus tööandjatele: kuulake oma kandidaate. Nad võivad näha asju, mida teie ei näe. Ja minu soovitus kandidaatidele: ärge kartke oma häält kuuldavaks teha, isegi kui lõpuks te positsiooni ei saa. Iga sõna loeb, iga kogemus kasvatab. 🌱
Sest lõppude lõpuks – väärtused loovad tuleviku. 💛