✔ Üks raskemaid depressiooni sümptomeid? Puudub jõud inimeste seas olla.
✔ Kui ta ei vasta sõnumile, ära võta seda isiklikult — mõnikord on voodist tõusmine juba suurim tegu, mida ta sel päeval suudab.
✔ Ta ei väldi sind sellepärast, et sa ei oleks talle oluline — ta maadleb vaikides, püüdes päevast läbi tulla.
🔥 Ole kannatlik. Ole lahke. Mõnikord tähendab sinu mõistmine rohkem, kui sa arvatagi oskad.
💬 Kas sina oled kunagi vajanud ruumi, aga pole osanud seda seletada? Jäta 💙 kui see tunne on sulle tuttav. ⬇
Ma arvan, et see on väga vajalik ja aus teema, millel kirjutada. Mitte ainult depressioonist kui seisundist, vaid just sellest, kuidas see võib väljenduda inimeses, kellel on juba minevikust mitu kihti valu, reetmist ja läbielamisi. Ja kuidas inimesed sageli kasutavad sõna depressioon kergekäeliselt, teadmata, mis tunne see tegelikult on, kui sees käib doominoefekt, mille vallandab üks reetmine või kaotus.
Depressioon ei ole moesõna. See on päris.
Viimastel kuudel olen ma mõistnud, kui palju on asju, millest me ei räägi, sest neid on liiga valus tunnistada. Depressioon ei ole ainult see, kui sa oled kurb või ei taha hommikul voodist tõusta. Depressioon on ka see, kui su sees on lõputu tühjus, kui inimesed, keda pidasid omaks, reedavad su viisil, mis käivitab kõik vanad haavad, mida sa oled püüdnud kinni katta.
Minu jaoks ei olnud viimase kriisi käivitaja mitte ainult töökeskkonna toksilisus, vaid just see reetmine nende inimeste poolt, keda ma usaldasin. Nende, kellega jagasin oma mõtteid, kellega naersin, ja kelle puhul arvasin, et nad on minu inimesed. See kukkumine oli valus, aga veel valusam oli see doominoefekt, mille see minus käivitas. Kõik need lapsepõlve haavad, läbielatud traumad, varasemad mahajätmised ja reetmised — kõik need tulid taas pinnale.
Ma olen varemgi kuulnud inimesi ütlemas: Mul on depressioon. Ja vahel tundub, et see sõna on kaotanud oma tähenduse. Aga päris depressioon… see on palju rohkemat. See on tunne, kus iga päev on nagu tume ruum, kus sa kobad, et leida uks või aken, millest valgus sisse paistaks. See on hetk, kui sa pead ennast sundima sööma, pesema, voodist tõusma, sest lihtsalt elus püsimine tundub liiga raske.
Mulle meeldiks, kui me rohkem räägiks, mida see tegelikult tähendab. Et depressioon ei ole laiskus. See ei ole tähelepanuvajadus. See ei ole lihtsalt halb tuju. See on ellujäämine olukorras, kus su närvisüsteem on nii läbi, et sa ei suuda enam tavapäraselt funktsioneerida. Kus üks halb sõna või pilk võib käivitada kogu doomino uuesti.
Ja kõige olulisem — depressioon ei näe alati välja nii, nagu filmides. See võib olla naeratus tööpäeva lõunal, see võib olla nalja viskamine sõprade grupivestluses, see võib olla mul on kõik okei sõnum, kuigi sees on täielik kaos.
Ma usun, et on aeg hakata rääkima ausalt. Mitte ainult depressioonist, vaid ka nendest hetkedest, kus elu lükkab su põlvili ja sa pead valima, kas jäädki sinna või roomad edasi, kasvõi sentimeetri haaval.
Kui sa oled kunagi tundnud midagi sarnast, siis tead — sa ei ole üksi.
Kui depressioon lülitab su elust välja
Depressioon ei hüüa tulles. Ta tuleb vaikselt, hiilib ligi, paneb su justkui udu sisse ja ühel hetkel avastad, et elad justkui enda elu kõrvalt. Sa liigud, sa räägid, sa teed asju… aga mitte päriselt. Mitte selle sina, kes sa kunagi olid.
Mina tean seda tunnet liiga hästi. Minu depressioon lülitas mind mu elust välja. See pani minu ja maailma vahele seina — sellise, mis lasi läbi kõik negatiivse, aga hoidis eemal kõik head. Ma kuulsin küll, kui keegi ütles midagi ilusat, aga see ei jõudnud minuni. Ma ei uskunud enam oma oskustesse, võimetesse, ega isegi mitte sellesse, et ma olen ilus või et mu riided sobivad mulle. Ma olin lihtsalt… tühi.
Hakkasin tegema asju automaatpiloodil. Need asjad, mis kunagi rõõmu pakkusid — hea tee, lemmikseriaal, jalutuskäik — tundusid nagu suvalised tegevused, millel polnud mingit tähendust. Tee maitses nagu pruun vesi. Seriaali lõpust polnud mul aimugi, isegi kui keegi küsis.
Kõige kurvem on see, et selle tühjuse sees kannatasid ka teised. Mu lapsed. Kui praegu vaatan tagasi, on justkui mõnes nende kasvamise etapis tühi auk. Ma ei mäleta, kuidas kutsikas suureks sai. Ma ei tea, millal laps õppis seda või toda. Mäletan ainult pidevat udu, voodist tõusmise raskust ja sundi viia laps kooli, sest keegi pidi ju. See oligi minu päevane ainus motivatsioon.
Ma ei tahtnud suhelda. Siiani ei taha. Mul polnud midagi rääkida. Mitte sellepärast, et mul poleks juhtunud midagi, vaid lihtsalt… mis mõtet on jagada oma tühjust? Tuttavad küsisid, miks ma ei võta ühendust või miks ma ei taha koos olla. Aga ma ei suutnud olla inimestega, kes ei saanud aru, kes tahtsid, et ma oleks endine mina, aga ma polnud.
Ma pikendan siiani igaks juhuks ravimiretsepte. Mitte et ma neid igapäevaselt võtaks, aga see teadmine, et kui tuleb jälle see tume laine, on kuskil mingi nö turvavõrk — see on vajalik.
Depressioon ei ole lihtsalt „halb tuju“. See on seisund, kus su närvisüsteem on nii kulunud ja kurnatud, et iga lihtne igapäevane asi tundub nagu mäkketõus. Sa ei hooli, kas sa pesed end või mida sa sööd. Sa ei mäleta poole tee peal, kuhu teel oled. Sa ei taha, et keegi su mõtteid segaks, sest sul on vaja lihtsalt olla. Vaikuses. Ilma ootusteta.
Ma tean, et ühiskonnas räägitakse depressioonist kergekäeliselt. Aga depressioon pole see, kui sul on paar päeva paha tuju. See on midagi palju sügavamat, mille sügavust mõistab ainult see, kes on ise seal kunagi olnud. Ja kui keegi ütleb, et ma ei mõista sind, siis päriselt — ega tahetagi alati mõista. Ja see on okei. Sa ei pea kõigile oma valu selgeks tegema.
Aga sul on õigus sellele vaikusele. Õigus hingata. Õigus oma tempole. Ja kui keegi tunneb end selles loos ära, siis tea — sa ei ole üksi.
💙
Kõige kurvem on see, et selle tühjuse sees kannatasid ka teised. Mu lapsed. Kui praegu vaatan tagasi, on justkui mõnes nende kasvamise etapis tühi auk. Ma ei mäleta, kuidas kutsikas suureks sai. Ma ei tea, millal laps õppis midagi uut. Mäletan ainult pidevat udu, voodist tõusmise raskust ja sundi viia laps kooli, sest keegi pidi ju. See oligi minu päevane ainus motivatsioon.
Ma ei tahtnud suhelda. Siiani ei taha. Mul polnud midagi rääkida. Mitte sellepärast, et midagi poleks juhtunud, vaid sest mida mul oli jagada? Tuttavad küsisid, miks ma ei helista või miks ma ei taha koos olla. Aga ma ei suutnud olla inimestega, kes ei saanud aru. Kes tahtsid, et ma oleks see endine mina, aga ma polnud enam.
Kõige valusam oli kuulda neid kommentaare just neilt, keda pead enda inimesteks. Neilt, kes peaksid mõistma. Selle asemel kuulsin lauseid nagu:
“Miks sa ei hoolitse enda eest?”
“Miks sa ei tee seda või toda?”
Ma hakkasin end tagasi võtma siis, kui hakkasin kirjutama. Ma panin kõik mõtted paberile — selleks, et nad ei keerleks mu peas. Ja ma rääkisin inimesega, kes on mulle tegelikult võõras, aga kellega meil on mingi kummaline äratundmine. Meie OMA inimesed ei suutnud seda kanda, aga universum saatis mulle kellegi, kes sai aru. Sest vahel pole vaja, et keegi oleks su sõber või sugulane — vaid et oleks inimene, kes päriselt kuulab.
Ma kirjutasin raamatu. Ma püüdsin olla mina ise. Ma sundisin end tegema neid asju, mida kunagi tegin, isegi kui need ei maitsenud, ei pakkunud rõõmu, ei tundunud millekski. Aga ma tegin. Sest ma teadsin, et üks hetk… äkki ühel hetkel tuleb jälle mingi maitse, mingi heli, mingi hetk, kus elu tundub kasvõi korraks vähem raske.
See ei ole lihtne. See on kuradi raske. Aga see on vajalik.
Kui sina oled seal praegu — kui sa oled selles pimedas augus, kui sa ei taha inimestega suhelda, kui sa ei jaksa voodist välja tulla, kui sa ei taha kuulata neid „ära tee sellest välja“ soovitusi — siis tea:
sa ei ole üksi.
Ja kui keegi sulle ütleb, et sa peaksid rohkem hoolitsema enda eest, siis lihtsalt tea, et see pole alati võimalik. Mõnikord on hoolitsemine see, et sa hingad. See, et sa ärkad. See, et sa elad selle päeva ära. See on ka võit.
💙
Ja siis mingi hetk hakkasin ma end tundma nagu päikese laigud pilvises päevas. Algul korra, siis veel. Need hetked muutusid aegamisi pikemaks. Ma märkasin neid. See oli hea tunne.
Täna jõudsin perearsti kabinetti kaebustega, mille olin endaga kandnud juba 2023. aasta talvest. Seljavalu, mis oli mind kogu aeg saatnud, aga millega ma olin lihtsalt harjunud. Sest kui sa oled harjunud sisemise valuga, harjud sa ka füüsilisega. Ühel hetkel ma taipasin, et ma ei pea inimestega kõike jagama. Ma võin, aga ma ei pea. Igal inimesel on oma vaatenurk, oma hoiakud — ja kui ma jagan, on neil sageli ka hoiak minu ja minu tegemiste suhtes. Ja see pole alati see, mida ma vajan.
Ma ei vaja hinnanguid. Ma ei vaja nõuandeid, mida ma pole küsinud. Ma vajan ruumi, et mõelda. Et lihtsalt olla.
Kui sina oled seal praegu — kui sa oled selles pimedas augus, kui sa ei taha inimestega suhelda, kui sa ei jaksa voodist välja tulla, kui sa ei taha kuulata neid „ära tee sellest välja“ soovitusi — siis tea:
sa ei ole üksi.
Ja kui keegi sulle ütleb, et sa peaksid rohkem hoolitsema enda eest, siis lihtsalt tea, et mõnikord on hoolitsemine see, et sa hingad. See, et sa ärkad. See, et sa elad selle päeva ära. See on ka võit.
Need “ma mõistan” inimesed. Kes ütlevad seda justkui lohutuseks või lihtsalt selleks, et enda ebamugavust maandada. Aga kui tuleb hetk, kus mõistmist oleks tõesti vaja — siis nende pilk, toon ja käitumine reedavad, et nad tegelikult pole kordagi selles kohas olnud. Nad ei tea, mida tähendab see, kui maailm muutub halliks ja isegi tee maitseb nagu pruun vesi.
See “ma mõistan” on sageli nagu valevõti luku ees. See ei ava mitte midagi, aga teeb veel haiget, sest sa korraks loodad… ja siis kukub see kõik kolinal kokku.
Ja see on okei öelda, et tegelikult te ei mõista. Ja see on okei mitte jagada end inimestega, kes ei saa aru. Mul on vahel tunne, et inimesed räägivad depressioonist nagu halvast tujust või väsimusest. Nagu sellest saaks välja magada või jalutuskäiguga korda.
Aga depressioon on nagu nähtamatu raskus, mis istub su rinnal, pressib su mõtteid madalale ja kisub su maailmast välja. Seda ei lahenda ükski “hakkame homme trenni” või “võta end kokku” lause.
“Ma mõistan.”
Need kaks sõna, mis peaksid kandma toetust ja hoolimist, võivad valel hetkel hoopis torkida nagu nõel. Mitte paha pärast, vaid sest need, kes ütlevad “ma mõistan”, ei pruugi aimatagi, kui sügaval tegelikult teine inimene on.
Kui sa pole ise seal olnud — päriselt seal, kus hommikul voodist tõusmine on kangelastegu ja päikese nägemine pigem pealetükkiv kui lohutav — siis ei saa sa lõpuni mõista. Ja see on okei.
Ei olegi vaja mõista.
Ei ole vaja pakkuda valmis lahendusi ega ritta seatud tarku sõnu.
Mõnikord piisab sellest, kui inimene ütleb:
“Tead, ma ei tea, mida öelda. Ma ei oska sind aidata. Aga ma olen siin. Ma hoian su kõrval ruumi. Ma ei nõua sult juttu ega naeratust. Ma lihtsalt olen.”
See on palju ausam, palju hoolivam ja lõpuks ka palju toetavam.
Inimene, kes on oma valu sees, ei otsi “ma mõistan” fraasi, vaid tunnet, et keegi ei karda tema valu. Et keegi ei torma parandama ega nõua, et “sa juba homme jälle sina ise oleksid”.
Sest mõnikord võtab see aega.
Ja mõnikord ei peagi kõike kellelegi jagama.
Mõned teekonnad käime megi üksi, mõne kõrval keegi lihtsalt vaikib.
Kui sa kunagi ei tea, mida öelda, siis ära ütle midagi. Ole.
Sest kohalolu on alati suurem kui valevõti südame ukse ees.
See tunne, kui sa lõpuks tead, kes on su inimesed. Mitte kümneid ega sadu, vaid need mõned, kelle maailm ja süda käivad sinuga samas rütmis. Need, kellega ei pea kaitsma oma valu ega selgitama oma vaikust.
Ja see on tõsi — rääkimine on tihti ülehinnatud. Enamik inimesi kuulab, et vastata, mitte mõista. Aga kehakeel… pilk… vaikus… need räägivad rohkem, kui sõnad kunagi suudavad.
Ja kui sul on see väike turvaline ring, kus ei pea end tõestama, ei pea olema tugev, ei pea naeratama, kui ei jaksa — siis oled sa tegelikult väga hoitud.
Ma väga tunnen seda, mida sa kirjeldad. See “mul on suhteliselt ükskõik teiste arvamusest” ei ole mitte ükskõiksus, vaid vabadus.
Sa oled enda elu otsustaja. Sa valid, kellega jagad, millal jagad, kui palju jagad. Ja see on üks tervenemise märke.
Väike ring. Suur väärtus.
Mingil hetkel oma elus saad sa aru, et sa ei vaja kümmet sõpra, viitkümmet tuttavat ega sada meeldimist. Sa vajad neid paari inimest, kes ei küsi “kuidas sul läheb?” vaid küsivad “kuidas sa päriselt ennast tunned?” ja kes jäävad su kõrvale ka siis, kui sa ei vasta.
Mu maailm on praegu vaiksem kui kunagi varem. Aga see on hea vaikus. See on see ruum, kus ma kuulen enda mõtteid, enda hinge ja saan aru, mis on päriselt oluline.
Mul on väike ring. Neid ei ole palju. Aga nad on.
Need on inimesed, kellel on sama maailmatunnetus. Kes ei karda pimedust, sest teavad, et iga valguslaik sünnibki vahel läbi kõige mustema pilve.
Ja teate, mis?
Mul on teiste arvamusest suhteliselt ükskõik. Mitte kibedast trotsist, vaid sellest teadmisest, et mina olen oma elu otsustaja. Mina elan selle elu. Mina tunnen need tunded. Mina käin need rajad.
Rääkimine on ülehinnatud.
Ma vaatan rohkem. Kuulan rohkem. Ja kuulen nüüd asju, mida ma varem ei märganudki. Kehakeel ei valeta. Pilk ei peta. Vaikus ütleb rohkem.
Ja see on minu rahu. Minu turvavõrk.
Minu väike, aga väärtuslik maailm.
Kirjad, mida kirjutame endale… ja neile.
Ma kirjutasin oma valu kirjadeks.
Mitte selleks, et kättemaksuks. Mitte selleks, et kellelegi oma haavad ette kanda.
Kirjutasin, sest ma ei tahtnud enam neid haavu enda sees kanda.
Osad said need kirjad. Mõni vastas. Mõni vaikis.
Aga ma sain aru, et vastus polnudki enam oluline.
Oluline oli see, et ma olin öelnud, mida tundsin.
Et ma olin lasknud neil sõnadel minna.
Et need polnud enam minu sees närimas, vaid paberil, teel kellegi teise poole.
See oli hetk, mil ma teadsin — ma olen teinud endast kõik.
Ja see ongi edasi liikumine. Mitte unustamine. Mitte ära tegemine.
Vaid omaenda hinge austamine.
Kuidas depressioon mõjub introvertile: vaikuse ja pimeduse vahel.
Depressioon ei ole lihtsalt halb tuju või ajutine väsimus. Eriti introvertide jaoks võib see olla lõks, kus kõike ümbritsevat on raske hingata, liikumisvabadust ei ole ja iga samm on kui täiendav koorem. Ma tean, et introvertidele on elu, kus nad peavad oma tundeid välja elama, keeruline. Sotsiaalne maailm, kus oodatakse pidevat suhtlemist ja avatud emotsionaalset jagamist, võib olla lausa ületamatu, kui keha ja meel on väsinud.
Depressioon teeb sellest veelgi keerulisemaks. Introvert tunneb sageli, et kui ta on üksi, siis ta lihtsalt on. Ja see ei ole rahu. See on tühjus. Isegi vaikus võib muutuda teistsuguseks. Ta ei ole enam turvaline pelgupaik, vaid piinav isoleeritus. Mõned introverdid tunnevad, et kui nad ei suuda jagada oma sisemaailma, ei suuda mõista ka seda, mida nad endas tunnevad, siis ei ole nad kedagi väärt.
Teised võivad püüda oma tundeid oma peas korraldada, kuid isegi seal võib iga mõte olla nagu ääretu labürint. Seda, mida peaks pidama normaalseks, võib depressioon muuta kummaliseks või võimatuks. Püüdlus “olla iseenda jaoks olemas” võib tähendada lihtsalt automaatpiloodil elamist, nagu sa kirjeldasid — tehes asju, mis varem andsid rahu, aga nüüd on nad vaid tegevused, ilma igasuguse emotsionaalse ühenduseta. Tegevused, nagu telerivaatamine või tee joomine, võivad muutuda vaikseks meelelahutuseks, mis ei toeta tegelikku suhtlust ega sidet. Ja kui keegi küsinud, kuidas läheb, siis vastus ei olnud enam lihtne, sest vastus oli liiga keeruline, et sõnadesse panna.
Tuleb hetk, kui introvert võib tunda, et ta ei suuda isegi oma lähedastele selgitada, miks ta ei taha sotsialiseeruda. Kui ta räägib, siis tihti ei ole neid, kes suudaksid mõista seda sügavat valusat vaikust, mis täidab tema iga päeva.
Aga… on ka need hetked, kus introvert tunneb, et hakkab uuesti elama. Need võivad olla hetked, kui päike paistab pilvede vahelt läbi — võib-olla üksildased, kuid erilised hetked, kus jaksad naeratada, kus sul on tahtmist midagi teha, midagi katsetada. Ja see on suur samm edasi, isegi kui see tundub väike. Tahtmine ja motivatsioon, isegi väikestes annustes, on lootuse allikas.
Kui su ümbritsevad inimesed ei suuda kuulata ega mõista, siis see väsitab tõeliselt. Korduv selgitamine, mis ei vii kuhugi, tundub nagu lõputu võitlus. See on üks peamisi põhjuseid, miks introvert tunneb, et rääkimine ei ole enam kasulik. Kui sind ei kuulata, ei ole sisuliselt mitte midagi, mis aitaks — see on nagu rääkida tuule või tühja seina vastu.
Ja see väsimus, mis tekib, kui keegi ei suuda sind mõista või kui nad näevad asju hoopis teistmoodi, võib olla uskumatu. Päeva lõpus tahad lihtsalt minna voodisse ja olla üksi, mitte midagi rääkida, sest rääkimine ja seletamine ei too enam kergendust. Päev möödub kui kohutav tühjus, ja hommik toob lootust, et võib-olla on see kord see parem päev.
Kui keegi ütleb, et seal töökohtadel pole töökiusu, et keegi lihtsalt “tunneb end ohvrina”, on see nagu tagasilöök. Tundub, et see ei ole lihtsalt töökius, vaid miski palju sügavam. Kui inimene ei ole suutnud enda jaoks mõista, millised tunded või traumad on selles situatsioonis kehtinud, siis ei suuda ta ka aru saada, kui tõsine on kahjustus. Ja see küsimus karmaseaduse kohta, mis on nagu väljakutse nende mõistusele, on täiesti mõistetav. Kui inimene ei õpi oma vigadest, võib see kajastuda nende lähedastes. Karma, nagu sa ütled, võib tabada neid teistes eluvaldkondades, sest usaldus on kallis ja selle kaotamine toob kaasa tagajärjed — mitte ainult rikutud suhteid, vaid ka hilisemaid kaotusi.
See mõte, et “kellegi usalduse reetmine on justkui reetja jaoks laen tulevikust,” on väga tugev. Reetmine ei lähe kunagi lihtsalt mööda. See koguneb ja saab üks hetk kergelt tagasi. Me ei saa elada seda, mida me teistele anname, ilma et see mõju meie enda ellu ka ei jõuaks.
Kuidas see kõik sind tunnetes edasi viib, on keeruline sõnadesse panna, aga ma arvan, et see kõik räägib vajadusest, et inimesed oleksid ausad, avatud ja valmis mõistma. Kui seda ei juhtu, siis igaüks, kes sellises olukorras on, võib end tunda täiesti üksildasena ja murdununa.
See küsimus, kas sinu kolleegid võiksid mõista sinu kogemust, ilma seda ise läbimata, on keeruline. Üldiselt on inimestel raske mõista, mida nad pole ise kogenud, eriti kui tegemist on millegi nii sügava ja isiklikuga nagu depressioon. Meie ühiskonnas kipuvad inimesed sageli alahindama või valesti tõlgendama vaimseid ja emotsionaalseid traumasid, kuna neid on raske näha või mõõta, võrreldes füüsiliste valudega. Seetõttu võivad teised, isegi kui nad mõistavad või tahavad mõista, tegelikult jääda sellest kaugemale, kui nad ei ole ise sellist seisundit kogenud.
Kui sinu kolleeg ütles, et „see kõik teeb sind tugevamaks, paremaks emaks jne…“, siis võib see tõesti kõlada kui midagi väga isekat ja ebamugavat, eriti kui tegu on emotsionaalse kriisiga, mida ta ei suuda täielikult mõista. Sellised laused, mis kõlavad nagu üritus “rahustada” või isegi “õpetada”, võivad tegelikult süvendada valu ja tekitada veelgi enam frustratsiooni. Karmus või selline ülemäärane „tugiteenuse” pakkumine võib tunduda väga alandavana, kui inimene on juba läbi elanud valusa kogemuse ja on enda sees juba piisavalt kõike mõistnud.
See lause võib tunduda ka kui vähene empaatia, kuna see ei arvestanud sinu tegelikke tundeid ja oli pigem teiste arvamus, kuidas nad tahaksid sind näha. Karjuda, nagu soovisid, on täiesti mõistetav reaktsioon — kui keegi ei ole sinu valu tõsiselt võtnud ja lihtsalt üritab „õpetada”, siis on see tõesti see hetk, kus valu ja pahameel võivad minna ülepiiri. Kas teatud olukorras selline lause üldse midagi positiivset pakkuda saab, kui tegelikkuses see kõlab lihtsalt kui väljamõeldud lohutus, on kahtlane.
nimesed, kes ei ole ise selliseid kogemusi läbi elanud, ei suuda täielikult mõista, millega depressioon tegelikult kaasa toob. Isegi kui nad on elus palju läbi käinud või omavad suurepärast elukogemust, ei anna see neile õigust mõista või õigustada seda, mida sa tundsid ja kogesid. Depressioon ei ole lihtsalt madal meeleolu või väsimus – see on midagi palju sügavam, midagi, mis muudab inimese täiesti teisiti, mõjutab kõiki eluvaldkondi ja võib tõesti sundida sind oma olemuse kõige pimedamatest nurkadest läbi minema.
Tänapäeval on sageli kergesti öeldud: „Oled tugevam, kui seda läbi elad,” või „See teeb sind paremaks inimeseks,” kuid tõde on, et inimesed, kes ei ole midagi sarnast kogenud, ei mõista, kuidas selline kogemus võib inimest päriselt muutma panna. Ja kuigi nad võivad arvata, et soovivad sind toetada, on nende sõnad sageli mitte ainult ebapiisavad, vaid isegi kahjulikud, kuna need ei pruugi arvestada sinu tegelikke vajadusi ja tundeid.
Depressioon pole midagi, mis “mõistmine” võiks lihtsalt ära ravida. Kui see ei ole sinu keha ega mõtted, mis on sind sellisesse seisundisse viinud, siis lihtsalt soovi või nõuannetega ei ole võimalik üle minna. See on nagu prooviks kõndida inimese kingades, kes elab olukorda, mida sa ise kunagi pole kogenud.
Ekstravert või manipulaatorid võivad tõlgendada sinu kadumist ja depressiooni täiesti erinevalt, kuna nende arusaam ja reageering sõltuvad tihti nende enda vajadustest, tunnetest ja soovidest, mitte sinu tegelikest kogemustest. Kõige sagedamini nad ei pruugi mõista või tegelikult mõelda, et nende käitumine võiks olla osa sinu kogemusest.
Ekstravert: Ekstravertidele on elu sageli täis sotsiaalset suhtlemist, aktiivsust ja pidevat liikumist. Kui nad ei suuda end elus hoidmiseks üksi olla, võivad nad mitte mõista, miks keegi soovib üksi olla või vältida sotsiaalset suhtlust. Ekstraverti jaoks võib olla raske mõista, et sul ei ole lihtsalt „energiat” ega soovi suhelda, kuna neile võib see olla loomulik osa igapäevaelust. Kui nad ei tea, kuidas depressioon tegelikult inimesi mõjutab, võivad nad tõlgendada sinu kadumist kui „lõdvestumist” või „laiskust,” mitte kui tõelist emotsionaalset ja vaimset väsimust. Nad võivad arvata, et sa lihtsalt ei taha nendega aega veeta või, veelgi halvem, et sa oled nende jaoks üleliigne.
Manipulaatorid: Manipulaatorid seevastu võivad sinu kadumist või vaimse väsimuse ära kasutada oma eesmärkide saavutamiseks. Nad võivad sind süüdistada või mängida sinu tunnetega, öeldes, et sinu olukord on „üle reageerimine” või „teema, mida ei tohiks nii tõsiselt võtta.” Manipulaatorid ei pruugi üldse arvestada sinu vajadustega ega olla tundlikud sinu seisundi suhtes, kuna nende ainus eesmärk on enda huvide kaitsmine. Nad võivad sind süüdistada, et sa pole tugev või et sa ei ole suuteline oma elu kontrollima, pannes sind end veelgi rohkem üksi ja häirituna tundma. Samuti võivad nad kasutada seda aega, et süüdistada sind oma probleemides või öelda, et su käitumine on teistele koormaks.
Kui neid tüüpe ei ole kunagi keerulistes vaimsetes või emotsionaalsetes olukordades olnud, ei suuda nad tõesti aru saada, kuidas depressioon võib kedagi valusalt ja tõsiselt mõjutada. Ekstravertide puhul on nad rohkem mures oma vajaduste ja energiaga seonduvate asjade pärast, samas kui manipulaatorid võivad keskenduda sellele, kuidas sind kontrollida või oma eesmärke saavutada, ignoreerides täielikult, mida sa tegelikult tunned või vajad.
Mõnikord võib neil olla isegi tunne, et sa ei ole “hinnanud” neid piisavalt, kui sa ei ole valmis olema nende energiat täis maailmas kohal. Samuti võivad nad eitada või maha teha sinu valusid, sest see ei haaku nende maailmavaate ja suhtumisega. Kõik need reaktsioonid võivad olla äärmiselt valusad, kuna nad ei püüa üldse mõista, milline on tegelik kogemus ja kuidas see sind mõjutab.
siia saab lisada erinevaid teooriaid, mis aitavad mõista, miks ekstravertid või manipulaatorid ei pruugi depressiooni kogemust täielikult mõista või isegi ära tunda. Mõned teooriad, mis võivad selgitada seda, kuidas inimesed erinevates olukordades reageerivad, on järgmised:
1. Teooria: Sotsiaalne ja emotsionaalne intelligentsus (Daniel Goleman)
Goleman defineerib emotsionaalse intelligentsuse (EQ) kui võime mõista ja juhtida oma emotsioone, samuti oskuse mõista ja mõjutada teiste inimeste emotsioone. Kõrge EQ-ga inimesed on tavaliselt empaatilisemad ja suudavad paremini mõista teiste raskusi ja emotsionaalseid seisundeid. Kui ekstraverdil või manipulaatoril on madal emotsionaalne intelligentsus, võivad nad ei suuda tõesti mõista depressiooniga inimesi. Näiteks võib ekstravert, kellel on kõrge emotsionaalne aktiivsus ja sotsiaalne energia, pidada kedagi, kes eelistab vaikust ja üksildust, kui ebamugavat või isegi kummalist käitumist. Manipulaatorite puhul võib madal emotsionaalne intelligentsus väljenduda empaatia puudumises või tahtlikus teise inimese valu ignoreerimises, et oma eesmärke saavutada.
2. Teooria: Kognitiivne dissonants (Leon Festinger)
Kognitiivne dissonants on seisund, kus inimese uskumused, käitumine või väärtused on omavahel vastuolus, mis põhjustab emotsionaalset ebamugavust. Kui inimene kogeb midagi, mis ei sobi tema maailmapildi või uskumustega, võib ta püüda seda ignoreerida või moonutada, et vältida seda dissonantsi. Ekstravertide või manipulaatorite puhul võib nende usk, et elu peaks olema energiline ja positiivne, olla nii tugev, et nad ei soovi või ei suuda aktsepteerida kellegi teise kogemusi, mis ei haaku nende maailmavaatega. Kui nad kohtuvad kellegi depressiooniga, mis võib sisaldada vaikimist, eraldatust ja lootusetust, võivad nad hakata seda tõlgendama kui “liialdust” või “põhjendamatut” ning moonutada seda vastavalt oma mugavamale maailmavaatele.
3. Teooria: Empaatia puudumine (Simon Baron-Cohen)
Simon Baron-Cohen, teadlane, kes uurib autismi ja empaatia vahelisi seoseid, on toonud välja, et empaatiline vastus ja teiste emotsioonide mõistmine võib olla keeruline, kui inimesel on madal empaatia tase. Kui inimese empaatiavõime on vähenenud (näiteks mõnede manipulaatorite puhul), ei pruugi nad kunagi mõista, mis toimub kellegi teise sees, kuna neil puudub võime seista kellegi teise kingades ja tõesti tunda nende emotsioone. Manipulaatorid võivad kasutada teise inimese nõrkust või emotsionaalseid raskusi enda huvides, sest nad ei koge teiste inimeste valu nii, nagu võiks eeldada. Seetõttu ei pruugi nad kunagi aru saada, miks teised inimesed tunnevad end negatiivsetes olukordades nii tõsiselt.
4. Teooria: Maslow’ vajaduste hierarhia
Maslow teooria kohaselt on inimeste vajadused paigutatud hierarhias, kus madalamad vajadused (nt toidu ja turvalisuse vajadused) peavad olema rahuldatud, enne kui inimene saab keskenduda kõrgemate vajaduste (nt eneseteostuse ja eneseaktualiseerimise) rahuldamisele. Ekstravertide puhul võib olla raske mõista, miks keegi ei taha või ei saa osaleda aktiivses suhtluses või olla “õnnelik” ja energiline, kui neil on juba rahuldatud madalamad vajadused. Samuti, manipulaatorite puhul, kuna nad võivad keskenduda oma vajadustele, on neil vähe arusaama, et teise inimese madalamad vajadused (nt vaimne ja emotsionaalne heaolu) võivad olla tõsiselt häiritud. See võib viia nende käitumiseni, mis ei aita teist, vaid hoopis süvendab olukorda.
5. Teooria: Erinevad emotsionaalsed stiilid (Richard J. Davidson)
Davidsoni teadusuuringud näitavad, et igaühel on oma emotsionaalne stiil, mis määrab, kuidas inimesed reageerivad stressile, emotsioonidele ja keerulistes olukordades. Inimesed, kellel on madal ärevustunne ja kes kipuvad olema rohkem eksternaliseeritud (ekstraverdid), võivad olla rohkem keskendunud välistulemustele ja tegevusele, mis toob positiivseid tagajärgi. Sellised inimesed võivad mitte mõista neid, kes on rohkem sissepoole suunatud ja kellel on madal emotsionaalne ergastus, nagu introverdid, kellel on raske emotsionaalses madalseisus olla aktiivne või suhelda. Ekstravertide ja manipulaatorite emotsionaalsed stiilid ei pruugi olla paigutatud emotsionaalse tasakaalu suunas ja seetõttu võivad nad vähendada või ignoreerida teiste inimeste emotsionaalset seisundit, mis ei ole nende jaoks loomulik.
Need teooriad aitavad mõista, miks mõned inimesed ei pruugi depressiooniga inimesi täielikult mõista. Tõeliselt empaatilised ja eneseteadlikud inimesed, kellel on arusaam emotsioonide keerukusest ja erinevatest seisunditest, suudavad sageli pakkuda tuge ja mõistmist. Kuid need, kellel puudub selline teadlikkus või empaatia, võivad valida vähese arusaamise või hoopis vähenenud huvi.
Kui võtta arvesse neid teooriaid, võib sinu loos toimunud emotsionaalne katastroof olla seotud mitmete tegurite kokkulangemisega, mis viisid sinu kogemuse sellise tulemuseni. Analüüsides teooriate kaudu, saame välja tuua mõned võtmeelemendid, mis võisid mõjutada seda, kuidas su olukord arenenud on.
1. Kognitiivne dissonants ja vastukäiv maailmavaade
Kui sinu ümber olevad inimesed ei suutnud mõista ega aktsepteerida sinu kogemusi, võivad nad olla pidanud enda maailmavaate (näiteks, et „elu on lihtsalt hästi elatav ja positiivne“) ja sinu seisundi vahel silmatorkavat vastuolu. See tekitas kognitiivse dissonantsi, mille tõttu nad ei suutnud (või ei tahtnud) sinu valusid ega muresid tõsiselt võtta. Selle asemel, et sind toetada, võisid nad hakata teid minetama või anda lahmivaid nõuandeid (“See kõik teeb sind tugevamaks”), kuna see sobis nende maailma vaatenurgaga rohkem. Selline suhtumine ei olnud mitte ainult mitteabistav, vaid võimendas veelgi sinu ebamugavust ja üksiolemise tunnet.
2. Empaatia puudumine ja madal emotsionaalne intelligentsus
Kui inimesed sinu ümber ei suuda empaatiat välja näidata, võib see tunda nagu mure või toetus oleks puudulik. Madal emotsionaalne intelligentsus, nagu manipulaatorite ja madala empaatiaga inimeste puhul tihti esineb, muudab keeruliseks selle, et nad mõistaksid sügavalt, mis on depressioon ja milliseid mõjusid see inimese vaimsele ja füüsilisele seisundile omab. Selline suhtumine võib sinu jaoks olla mitte ainult valus, vaid ka lootusetu, kuna sa ei saa nende inimestega arvestada kui tõsiselt võetava toetusallikaga.
3. Erinevad emotsionaalsed stiilid ja introvertsus
Kui sinu emotsionaalne stiil on pigem introvertne ja sinu energiastamine tuleb seestpoolt (mõtted, lugemine, vaikusehetked), siis see, et teised võivad olla rohkem ekstraverdid (otsivad aktiivset sotsiaalset suhtlust ja väliseid väljundeid), muudab teie omavahelise suhtluse keeruliseks. Kui keegi ekstravertne või manipulaator ei mõista sinu vajadust vaikuse, eraldatuse või enesevaatluse järele, võivad nad hakata sind tunnetama kui „liialdavat“, „ebanormaalset“ või „karmilt enesekehtestavat“, mis põhjustab veelgi suuremat isolatsiooni ja turvatunde kaotust.
4. Manipulatsioon ja enesekehtestamine
Manipulaatorid võivad kasutada olukorda oma huvide teenimiseks. Kui nad märkavad, et sa oled nõrk, siis võivad nad sind veelgi alla suruda või oma kontrolli alla võtta. Selline käitumine võib tähendada, et nad ei pööra tähelepanu sellele, kui palju nad sulle valu teevad, kuna nende eesmärk on saavutada oma. Manipulatsioon võib olla üks suurimaid takistusi sinu emotsionaalses taastumises, kuna selle kõrvaldamiseks oleks vaja väga selget ja kindlat piiride seadmist. See aga võib tunduda raskena, kui sa ei saa oma tunnetele ja kogemusele toetust ega tunnustust.
5. Maslow’ vajaduste hierarhia ja madalamad vajadused
Maslow’ järgi on inimese esimesed vajadused seotud turvalisuse ja toimetuleku tagamisega. Kui sul olid vaimsed ja emotsionaalsed mured, võib sinu baasvajaduste rahuldamata jätmine (nt rahu, tasakaal ja emotsionaalne turvalisus) põhjustada sisemist kaost, kuna ei suudetud keskenduda kõrgemate tasemete vajadustele (nt eneseteostus, rahulolu, õnn). Kui sinu ümber olevad inimesed ei mõistnud, et depressioon on suuresti „eluga toimetuleku“ küsimus, mitte lihtsalt „tuju“ või „vaba aja veetmine“, siis võis see tekitada veelgi rohkem segadust ja stressi.
6. Kogemuse tõlgendamine teiste poolt (karmaseadus ja usalduse reetmine)
Kui usaldus on reetud ja sind on alandatud, ei pruugi teised inimesed, eriti need, kellel puudub arusaam sinu seisundist, mõista, kui sügavalt see sind mõjutas. Reetmine ja manipuleerimine võivad jääda nende inimeste poolt mingisuguseks “teatavaks” või “loomulikuks” käitumiseks, mida ei peeta tõeliseks valeks ega moraali rikkumiseks. See võib aga sinu jaoks tähendada tohutut emotsionaalset ja vaimset kahju, mille tagajärjel võib tekkida tõsine depressioon. Kõik, mis oli seotud usalduse ja selle kadumisega, oli tihedalt seotud sinu enesetunde ja üldise vaimse seisundiga.
Kokkuvõttes:
Kui kõik need tegurid – madal empaatia, erinevad emotsionaalsed stiilid, madal emotsionaalne intelligentsus, sotsiaalsed normid, manipuleerimise katsed ja usalduse kaotus – on koos, siis võib tekkida olukord, kus sind ei mõisteta ega toetata piisavalt. See võib viia selleni, et inimesi, kellelt sa oleksid oodanud toetust ja arusaamist, ei oska või ei taha sind tõesti aidata. Lõpptulemusena võib see viia emotsionaalse ja vaimse katastroofini, kus sul on tunne, et kõik on sinust mööda läinud ja sind on jäetud üksi oma raskustega.
Kui aga inimene saab nende kogemuste kaudu aru, et see pole sinu süü, et oled saanud sellisesse seisundisse, vaid et see on hoopis keskkonna, suhete ja enda sees toimuvate protsesside kokkulangevus, siis see arusaam võib viia tervenemise ja eneseväärtustamise järgmiste sammudeni.
Olen teel…
See on suur ja tähtis samm! Iga väiksemgi liikumine edasi, isegi kui see tundub aeglane või keeruline, viib sind lähemale sellele, mida vajad. Kui sa suudad juba sellele teele astuda ja enda kogemusi analüüsida, siis oled juba tugeva vundamendi loonud oma edasiminekuks. Jätka seda teekonda oma tempos, olles endaga kannatlik ja hooliv. Sa oled oma tervenemisteel ja see on midagi väärtuslikku.